تماس : 09919005285
مناسب برای تمامی استفاده ها
مناسب برای تمامی استفاده ها

آرد گندم

ارد گندم چیست؟

ارد پودری است که از غلات و یا از سایر نشاسته ها تولید میشود.بخش اعظم ارد از اسیب کردن دانه های گندم به دست می آید.ولی از سایر غلات نیز ارد تولید میشود مثل ارد ذرت، ارد چاودار، ارد جو، ارد نخود و ارد برنج یکی از اجزای مهم در پخت غذاها به‌شمار می‌آید.

گندم از قدیمی‌ترین و پرمصرف‌ترین گیاهان زراعی جهان می‌باشد، بطوریکه از سالیان بسیار دور و قبل از آنکه بشر به موارد مصرف سایر گیاهان از نظر تغذیه پی‌ببرد مهمترین منبع غذایی برای آنان بوده است. اهمیت گندم بیشتر مربوط به خواص فیزیکی و شیمیایی موادی است که دانه آن را تشکیل می‌دهد. پروتئین گندم از لحاظ غذایی فوق العاده پر انرژی است بخصوص سبوس آن که دارای پروتئین زیادی است و نیز شامل ویتامین‌های مختلفی از جمله ویتامین‌های گروه« B- E- C-A » می‌باشد. در کل گندم دارای سه بخش کلی آندوسپرم (آردینه)، پوسته و جوانه (جنین یا گیاهک) می‌باشد.

انواع آرد گندم:

این آرد، همان‌طورکه از اسمش برمی‌آید، به‌ویژه برای تهیه نان استفاده می‌شود. آرد نانوایی از گندم سخت به‌دست می‌آید که پروتئین بالایی دارد و درنتیجه براثر ورزدادن گلوتن بیشتری تولید می‌کند. گلوتن از پیوند دو پروتئین به نام‌های گلوتِنین و گلیادین تشکیل می‌شود و به خمیر بافتی کشسان اما پایدار می‌بخشد.

آرد کیک و شیرینی‌ پزی، اندکی با هم متفاوت‌اند. هر دوی اینها از آرد گندم نرم با پروتئین کم حاصل می‌شوند. با این تفاوت که آرد کیک معمولا برای پروتئین‌زدایی تحت فرایند سفیدکردن قرار می‌گیرد. این فرایند باعث ایجاد خاصیتی می‌شود که ظرفیت آرد را برای جذب مایعات افزایش می‌دهد. به همین دلیل خوب پف می‌کند. آرد شیرینی‌پزی هم به‌دلیل ایجاد بافتی لطیف و ترد برای پخت انواع تارت و کلوچه توصیه می‌شود.

 روی بسته‌بندی برخی ماکارونی‌ها به عبارت «با آرد سمولینا» برمی‌خوریم. اما شاید برایتان سوال باشد که سمولینا با آرد گندم معمولی چه تفاوتی دارد؟ آرد سمولینا درواقع حاصل گونه خاصی از گندم به‌اسم گندم «دوروم» است که بیشتر در مناطق خاورمیانه کشت می‌شود. این نوع آرد کمی دانه‌ درشت‌تر از آرد معمولی است و بسته به گونه‌اش رنگ تیره‌تر یا زردتری در مقایسه با آرد معمولی دارد. معمولا هم برای تولید ماکارونی استفاده می‌شود.

در واقع میانی ترین قسمت گندم هست که در هر ۱۰۰ تن گندم ۵ کیلو آرد ایرمیک به دست میاید ایرمیک به زبان فارسی میشود خالص ترین جوانه گندمی که هیچ سبوسی ندارد و عمده ترین تفاوت ایرمیک با سمولینا همین هست که ایرمیک سبوس ندارد و خالص است ولی آرد سمولینا به نسبت مشخصی سبوس دارند به همین خاطر است که ایرمیک یا همان جوانه گندم خالص برای رشد کودکان در سن رشد خیلی توصیه میشود.

علت استفاده نکردن کارخانجات ماکارونی از آرد ایرمیک به صرفه نبودن این ارد است چون مشتری حاضر نمیشود ۲۰ هزار تومن برای ۱ بسته ماکارونی ۵۰۰ گرمی پرداخت کند . البته اکثرا” این دو آرد رو یکی می دانند و بجای هم استفاده می کنند ولی از لحاظ علم تغذیه این تفاوت بین ایرمیک و سمولینا وجود دارد.

در ارد تیره از تمام قسمت های گندم به جز جوانه استفاده میشود و در نان های سنگک و نان های روگن مورد استفاده است که درجه استخراج این ارد 96 درصد متغییر است و در ایران ایت درصد نوسان 45 درصد است.

پس از طی مراحل تخمیر از آرد گندم 80 درصد ارد سوخاری تولید میشود. پس از طی مراحل مناسب تخمیر و پخت و یا از خورد کردن و الک کردن انواع نان سوخاری و سفید مانند (نان ساندویچی، نان سفید، نان تست، نان همبرگر، بروتشن و باکت) تحت شرایط بهداشتی نتیجه می‌شود.

آرد 80 درصد را ویتامین و یا مواد معدنی اضافه میکنند و ارزش غذایی این ارد بالا میرود در بسیاری از کشور های اروپایی استفاده از آرد غنی شده اجباری است.

برای  تهیه آرد فوری ابتدا آرد را خیس میکنند که ذرات آرد بهم بچسبند و سپس آرد را خشک میکنند در این فرایند ذرات اگلومره خشک شده، دارای اندازه یکنواخت و فاقد غبار و ذرات ریز است.

از ارد فوری در کیک پزی بسیار استفاده میکنند زیرا بلافاصله با آب ترکیب میشود و گلوله گلوله نمیشود و با شیر یا آب به راحتی ترکیب میشود.

ارد نان را از آسیاب سفت با گلوتن زیاد تهیه میکنند. د ر واقع این ارد از لحاظ مزه با آرد های کم گلوتن خوشمزه تر است و ارزش غذایی بالاتری نیز دارد. همچنین برای تهیه خمیر فیلو، خمیر میل فوی، نان کروسان، شیرینی دانمارکی، نان خامه ای و شیرینی بسیار مناسب است.

خرید ارد گندم:

برای ثبت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر از این محصول با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

شماره تماس:

03195020085

09919005285